Sari la conținut

Plafoanele fiscale 2026: TVA, micro, normă de venit, dividende

Publicat: · Scris de · Actualizat: · Blog

Plafoanele fiscale 2026: TVA, micro, normă de venit, dividende

Aproape fiecare decizie fiscală importantă dintr-o firmă sau dintr-un PFA se lovește, mai devreme sau mai târziu, de un prag: de la ce sumă devii plătitor de TVA, până la ce nivel de venituri rămâi microîntreprindere, cât poți încasa în numerar într-o zi. Am adunat aici toate plafoanele fiscale 2026 care contează pentru afacerile mici și mijlocii, într-un singur loc, cu explicații despre ce se întâmplă la depășire și, mai ales, ce ai de făcut când te apropii de fiecare prag.

De ce contează atât de mult aceste cifre? Pentru că depășirea unui plafon nu este niciodată doar o formalitate: schimbă regimul de impozitare, aduce obligații declarative noi și, dacă o observi târziu, poate genera diferențe de plată calculate retroactiv. Un antreprenor care își cunoaște pragurile își poate planifica facturarea, investițiile și chiar structura firmei cu câteva luni înainte.

Cifrele de mai jos sunt cele valabile în ianuarie 2026. Le parcurgem pe rând: TVA, microîntreprinderi, norma de venit la PFA, plafoanele de CASS pentru dividende și investiții, apoi limitele de numerar.

TVA: pragul de scutire, pe scurt

Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici se aplică până la o cifră de afaceri anuală de 395.000 lei, plafon valabil de la 1 septembrie 2025, conform OG 22/2025. Cât timp rămâi sub acest nivel, nu colectezi TVA la vânzări și nu deduci TVA la achiziții. Regulile complete despre cote și obligații le găsești în ghidul despre TVA în 2026.

La depășire, lucrurile se mișcă repede: cererea de înregistrare în scopuri de TVA are termen chiar ziua în care ai sărit pragul, iar taxarea normală începe cu însăși operațiunea care a produs depășirea. De aceea, monitorizarea lunară a cifrei de afaceri nu este un moft, ci o necesitate practică — mecanismul complet, cu toate consecințele, îl detaliem în ghidul dedicat TVA.

Ce faci când te apropii de plafonul de TVA

Dacă vezi că rulajul cumulat trece de 300.000–350.000 lei, e momentul să pregătești terenul: verifică-ți prețurile (vei adăuga 21% cotă standard sau 11% cotă redusă, după caz), anunță-ți clienții persoane fizice că prețurile finale se pot modifica și discută cu contabilul despre documentele necesare înregistrării. O trecere planificată la TVA este cu totul altceva decât una descoperită după ce plafonul a fost deja depășit.

Micro: pragul de venituri, pe scurt

De la 1 ianuarie 2026, plafonul pentru regimul de microîntreprindere a scăzut la 100.000 EUR, verificat pe veniturile realizate la 31 decembrie 2025, cumulate cu cele ale întreprinderilor legate. Cota de impozitare a devenit unică: 1% din venituri, indiferent de domeniu, după eliminarea cotei de 3%. Condițiile de menținere rămân stricte: cel puțin un salariat cu normă întreagă, situații financiare depuse la termen, iar un asociat cu peste 25% din capital poate deține o singură microîntreprindere.

Depășirea plafonului în timpul anului te trimite la impozit pe profit de 16% începând cu trimestrul depășirii, fără posibilitatea de a reveni la regimul micro. Am explicat toate detaliile, inclusiv un exemplu de calcul, în ghidul despre impozitul pe microîntreprinderi în 2026.

Ce faci când te apropii de plafonul micro

Aici planificarea contează cel mai mult, pentru că schimbarea de regim modifică direct impozitul: de la 1% pe venituri la 16% pe profit. Dacă marja ta de profit este mare, trecerea poate fi costisitoare; dacă marja este mică, impozitul pe profit poate fi chiar mai avantajos. Fă calculul comparativ înainte să se întâmple, nu după — o simulare pe cifrele reale ale firmei îți arată exact unde te afli.

Norma de venit la PFA: 25.000 EUR

PFA-urile impozitate la normă de venit au propriul prag: 25.000 EUR venit brut anual, adică aproximativ 126.038 lei la cursul mediu din 2025 de 5,0415 lei/euro. Dacă ai depășit acest plafon în 2025, din 2026 treci obligatoriu la sistemul real, unde impozitul de 10% se aplică pe venitul net, adică venituri minus cheltuieli deductibile.

Trecerea la sistem real înseamnă evidență contabilă mai serioasă: registru de încasări și plăți, documente justificative pentru cheltuieli, calcul corect al contribuțiilor. Nu este neapărat o veste rea — dacă ai cheltuieli reale mari, sistemul real poate reduce impozitul — dar cere disciplină. O echipă specializată în contabilitatea pentru PFA te poate ajuta să faci tranziția fără erori și să îți optimizezi legal obligațiile.

Plafoanele CASS: 6, 12 și 24 de salarii minime

Pentru veniturile din dividende, dobânzi și alte investiții, CASS de 10% se datorează în trepte, raportat la salariul minim de 4.050 lei. Dacă veniturile anuale din investiții sunt sub 24.300 lei (6 salarii minime), nu datorezi CASS deloc. Peste acest nivel, baza de calcul se fixează în trepte:

  • venituri de cel puțin 6 salarii minime (24.300 lei) — CASS la baza de 24.300 lei, adică 2.430 lei;
  • venituri de cel puțin 12 salarii minime (48.600 lei) — CASS la baza de 48.600 lei, adică 4.860 lei;
  • venituri de cel puțin 24 de salarii minime (97.200 lei) — CASS la baza de 97.200 lei, adică 9.720 lei, plafonul maxim.

CASS pentru aceste venituri se declară prin Declarația unică. Reține și că impozitul pe dividende a crescut la 16% pentru distribuirile începute la 1 ianuarie 2026 — despre efectul combinat al impozitului și al CASS am scris în articolul despre impozitul pe dividende în 2026.

La PFA-uri, CASS de 10% se aplică pe venitul net, cu o bază minimă de 6 salarii minime (cu excepții, de exemplu pentru cei care sunt și salariați) și o bază maximă de 60 de salarii minime pentru veniturile din 2025, respectiv 72 de salarii minime pentru veniturile din 2026. CAS de 25% devine obligatorie de la un venit net de 12 salarii minime, cu baze de 12 sau 24 de salarii, după nivelul venitului.

Plafoanele de numerar: limitele zilnice

Legea 70/2015 limitează operațiunile cu numerar, iar aceste plafoane se verifică frecvent la controale: încasările de la persoane juridice sunt limitate la 5.000 lei de la o persoană într-o zi (10.000 lei pentru magazinele cash and carry), plățile către persoane juridice la 5.000 lei pe zi către un beneficiar și maximum 10.000 lei în total pe zi, operațiunile cu persoane fizice la 10.000 lei de la o persoană pe zi, iar avansurile spre decontare la 5.000 lei pe zi. Depășirea se sancționează cu amendă procentuală din suma care depășește plafonul, așa că erorile costă proporțional cu suma.

Dacă lucrezi des cu numerar, organizarea registrului de casă devine esențială — am detaliat regulile practice în ghidul despre plafoanele de numerar și registrul de casă.

Cum urmărești plafoanele în practică

Secretul nu stă în a memora cifrele, ci în a avea un sistem care te avertizează din timp. Cere-i contabilului un raport lunar simplu, cu trei indicatori: cifra de afaceri cumulată față de plafonul de TVA, veniturile cumulate față de plafonul micro și, dacă ești PFA la normă, venitul brut față de pragul de 25.000 EUR. Cinci minute de citit pe lună îți pot economisi luni întregi de corecții.

Un exemplu de disciplină utilă: dacă distribui dividende de mai multe ori pe an, ține o evidență separată a sumelor brute încasate, ca să știi din timp în ce treaptă de CASS te încadrezi la final de an. La fel, dacă ai și PFA, și SRL, urmărește pragurile separat pentru fiecare formă de organizare — plafoanele nu se amestecă între ele, dar fiecare vine cu propriile consecințe la depășire.

De reținut: Plafoanele nu se verifică o dată pe an, ci continuu: TVA la fiecare factură emisă, plafonul micro la fiecare trimestru, iar CASS la fiecare distribuire de dividende. Un raport lunar de urmărire a pragurilor este cea mai ieftină asigurare fiscală pe care o poți avea.

Plafoanele din 2026, pe scurt

  • TVA: scutire până la 395.000 lei cifră de afaceri; înregistrare cel târziu la data depășirii
  • Microîntreprindere: 100.000 EUR venituri, cotă unică 1%, minim un salariat
  • Normă de venit PFA: 25.000 EUR (aprox. 126.038 lei); peste — sistem real obligatoriu
  • CASS investiții: praguri la 24.300, 48.600 și 97.200 lei, cu CASS de 2.430, 4.860, respectiv 9.720 lei
  • CASS PFA: bază maximă 72 de salarii minime pentru veniturile din 2026
  • Numerar: 5.000 lei/zi între firme, 10.000 lei/zi cu persoane fizice

Ține pragurile sub control, nu invers

Plafoanele fiscale nu sunt obstacole, ci repere de planificare: îți spun când să îți schimbi regimul de TVA, când să compari micro cu profitul și cum să îți calibrezi distribuirile de dividende. Diferența dintre o firmă care le urmărește și una care le descoperă la control este, aproape întotdeauna, costul — în bani, timp și liniște.

Dacă vrei o analiză aplicată pe cifrele tale — unde te afli față de fiecare prag și ce opțiuni ai înainte să îl atingi — echipa REALCONT® oferă consultanță fiscală personalizată pentru firme și PFA din toată România, complet online. Lucrăm din 2004 cu sute de clienți și știm din practică unde apar cele mai frecvente surprize legate de plafoane. Scrie-ne înainte să atingi pragul, nu după.

Notă: informațiile din acest articol au caracter general și pot fi actualizate în funcție de modificările legislative. Ele nu constituie consultanță juridică individualizată. Pentru situația ta concretă, cere o ofertă sau sună la 0765.210.910.

WhatsApp